Propozycje tematów prac inż.

W związku z licznym pytaniami o propozycje nowych tematów prac inżynierskich dla studentów Informatyki, S1, przedstawiam poniżej 4 propozycje wraz z krótkim opisem zakresu i celu pracy (zapraszam do kontaktu osobistego):

1. Aplikacja webowa do etykietowania obiektów wizualnych w strumieniu video

  Celem pracy jest stworzenie nowoczesnej aplikacji działającej w środowisku przeglądarkowym, wykorzystującej technologie WebM i HTML5. Aplikacja służyć będzie do nanoszenia etykiet, zaznaczania obszarów oraz określania dodatkowych cech semantycznych dla obiektów, które znajdować się będą we wczytanym strumieniu video, np. samochodów, postaci ludzkich, elementów dynamicznych i statycznych. Wynikiem działania aplikacji będzie odpowiednia struktura danych przechowująca dla każdej klatki strumienia informację o wydzielonych obiektach i ich cecha geometrycznych (pozycja, rozmiar ramki otaczającej) i semantycznych. Aplikacja ma być łatwa w obsłudze, przyjazna i możliwie funkcjonalna. Ma wspierać proces etykietowania, tzn przewidywać pewne akcje, automatycznie wykonywać operacje, które są powtarzalne itp.

  2. Aplikacja mobilna do etykietowania obiektów fotografowanych za pomocą smartphone’a

Praca o podobnych założeniach do w.w. Celem jest stworzenie aplikacji mobilnej (najchętniej Android, ew. Windows), która wzbogaci proces wykonywania zdjęcia za pomocą smartphone’a o funkcjonalność związaną z manualnym etykietowaniem obiektów na zdjęciu, tzn. użytkownik wykonuje zdjęcie i dostaje możliwość zaznaczenia obiektów na fotografii oraz dodania im właściwości, np. opisów/tagów/kategorii. Zdjęcia wraz z dodatkowymi meta-informacjami będą przechowywane w formacie JPEG. Dodatkowe informacje można przechowywać w osobnych plikach lub w nagłówku pliku JPEG. Dodatkowo można rozważyć synchronizację z chmurą (dowolny system typu Dropbox). Zalecane wykorzystanie gotowych bibliotek z zakresu computer vision (OpenCV).

  3. Aplikacja mobilna wykrywająca pieszych i rowerzystów na drodze przed kierowanym pojazdem

  Celem pracy jest stworzenie aplikacji dla środowiska mobilnego (Android, Windows), która będzie w czasie rzeczywistym monitorować obszar przed samochodem za pomocą wbudowanej w smartphone’a kamery. Smartphone zainstalowany w odpowiedni sposób będzie posiadał w zasięgu swojej obserwacji drogę przed pojazdem i ostrzegał o pojawieniu się na drodze pieszych i rowerzystów. Wykorzystać można gotowe biblioteki z zakresu computer vision, np. OpenCV – co znacząco zmniejsza stopień złożoności problemu.

  4. Wizualizacja danych w procesie redukcji wymiarowości, klasyfikacji i rozpoznawania

Celem pracy jest stworzenie aplikacji wykorzystującej nowoczesne metody i techniki wizualizacji danych wielowymiarowych, które powstają w procesie redukcji wymiarowości, klasyfikacji i rozpoznawania danych (np. obrazów). Wykorzystując np. OpenGL/ WebGL należy stworzyć program (może być w środowisku webowym – do ustalenia), który będzie dawał możliwość wczytania ustandaryzowanego pliku danych (ARFF, CSV,XLS) z danymi i pokazania ich np. w przestrzeni 2d/3D z możliwością wyboru zmiennych. Należy uwzględnić specyfikę różnych algorytmów klasyfikacji, np. w przypadku kNN umożliwiać wizualizację środków klas, w przypadku RBF – granic funkcji RBF, SVM – płaszczyzna decyzyjna itp.

Ten wpis został opublikowany w kategorii dydaktyka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.